Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skutecznie pomagają mieszkańcom Chełmży wychodzić z nałogów i uporządkować sobie życie

Marcin Seroczyński
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała spotkanie podsumowujące jej działalność w mijającym roku. Dobra współpraca wszystkich miejskich instytucji, szkół i organizacji jest gwarancją zmniejszenia uzależnienia od alkoholu.

Przewodnicząca MKRPA Anna Lewandowska-Jopp przedstawiła zarys prac wykonanych przez komisję w roku 2016. Kontynuacją sprawozdania był przygotowany przez członka miejskiej komisji Mariana Waleckiego pokaz multimedialny przedstawiający krótkie relacje ze spotkań pod hasłem: „Trzeźwymi bądźmy - 2016”.

- Przedstawione relacje ze spotkań i wykładów to tylko cząstka bogatego programu, jaki proponuje i realizuje przez cały rok Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży - mówi Marian Walecki.

Burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński przypomniał w jak trudnych warunkach powstawała jedna z pierwszych komisji. Dziś jej działalność jest rozszerzona o różne podgrupy interdyscyplinarne. Podkreślił dobrą współpracę MKRPA z proboszczem naszej parafii ks. Krzysztofem Badowskim. Burmistrz dobrze ocenił też współpracę komisji ze szkołami, co widać po organizowanych spotkaniach i wykładach na terenie tych placówek. Członkowie komisji zorganizowali w mijającym roku szereg spotkać z młodzieżą w szkołach oraz mówili o zagrożeniach spożywania alkoholu w klubach sportowych. W Domu Kapitulnym przy kościele oraz w bibliotece odbywały się cykliczne spotkania terapeutyczne i wykłady dotyczące osób uzależnionych i ich rodzin.

Komendant komisariatu Policji w Chełmży Mariusz Sobiecki przedstawił analizę pracy policji w Chełmży w kontekście współpracy z komisją. Z ważniejszych danych, jakie udostępnił komendant warto zauważyć, że liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień oraz nałożonych mandatów karnych wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w rejonie działania jest malejąca, choć ciągle jeszcze za duża.

- Najmłodsza osoba doprowadzona do izby wytrzeźwień miała 19 lat, a najstarsza 72 lata. 93 procent stanowili mężczyźni a 7 procent kobiety.

Radna miejska Krystyna Myszkowska mówiła o agresji, oraz o zauważalnym skrytym zażywaniu środków psychotropowych i dopalaczy przez młodzież. Hanna Maciejewska kierowniczka MOPS zapewniła, że podległa jej placówka robi wszystko, żeby promować trzeźwy model rodziny.

- Również osoby bezdomne będące pod opieką Caritas, nadużywające alkoholu, muszą podejmować się leczenia przy współpracy z MKRPA - mówi Marian Walecki.

Anna Lewandowska-Jopp podziękowała wszystkim chełmżyńskim instytucjom, organizacjom oraz urzędom za współpracę i wsparcie w pracy komisji.

Na zakończenie niektórzy goście otrzymali sprawozdanie z działalności komisji w roku 2016.

Wideo: INFO Z POLSKI odc.8 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto