Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa lata mają wystarczyć na zmianę wizerunku Chełmży. Czeka nas kilka ważnych inwestycji

Marcin Seroczyński
Marcin Seroczyński
W tym roku czeka nasze miasto kilka poważnych przedsięwzięć. Jednak większe inwestycje zaplanowano na przyszły rok. Do roku 2019 Chełmża - dzięki planowanym przedsięwzięciom - w wielu miejscach zmieni się nie do poznania.

Burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński uważa, że do 2019 roku nasze miasto zmieni się w znaczący sposób. Początek przedsięwzięć, które mają służyć realizacji zmian zaplanowano na bieżący rok.

- Nasze plany są nakreślone w budżecie. Będzie to kontynuacja budowy dróg na tak zwanym osiedlu pisarskim - mówi Jerzy Czerwiński. burmistrz Chełmży. Drugim zadaniem, które możemy uznać za wiodące, jest modernizacja KST Włókniarz - dodaje włodarz naszego miasta.

Ukończenie tego zadania zaplanowano na połowę roku, czyli można uznać, że na pełnię sezonu letniego klub będzie gotowy.

Przypomnijmy, że finansowanie zadania odbywa się między innymi z budżetu obywatelskiego, który Włókniarz wygrał dzięki zaangażowaniu działaczy i miłośników klubu. Pieniądze pochodzą również z budżetu miejskiego i Ministerstwa Sportu. Razem inwestycja ma kosztować około 470 tys. złotych.

- Trzecim zadaniem, na które czeka wiele osób, jest nowy budynek będący zapleczem socjalnym służącym wszystkim, którzy korzystać będą ze stadionu - kontynuuje burmistrz Jerzy Czerwiński.

Jego zdaniem, nowy budynek powstanie w dwa lata, a jego budowa w pierwszej fazie zasilana będzie własnymi środkami budżetowymi.

- Wartość kosztorysowa tego zadania wynosi 1,2 mln złotych. Do końca lutego mamy czas, żeby złożyć wniosek do Ministerstwa Sportu na dofinansowanie zadania. Jednak chcemy połączyć modernizację przystani Chełmżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, które wygrało drugą edycję budżetu obywatelskiego oraz budowę nowego obiektu na stadionie - wyjaśnia burmistrz Chełmży.

Obecnie gotowa jest już dokumentacja na budynek stadionowy i przygotowywane materiały dotyczące Chełmżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Dodatkowo, jeżeli starczy pieniędzy w budżecie. wykonane zostaną inwestycje wodociągowe i postawione lampy na osiedlu pensjonatowym oraz ulicy Kościuszki. Zdaniem burmistrza będzie to też rok poważnych przygotować inwestycyjnych na kolejne lata.

- Do takich można zaliczyć modernizację przedszkola, remont wieży ciśnień oraz kolejny etap rewitalizacji miasta - wymienia Jerzy Czerwiński.

Magistrat opracowywać będzie również program działania dla Inkubatora Przedsiębiorczości, który realizowany jest razem ze Starostwem Powiatowym.

Również na najbliższe lata zaplanowano remont pomostu na kąpielisku miejskim.

- Jesteśmy przygotowani na absorpcję środków unijnych. Mamy możliwości kredytowania, ale teraz powinny pojawić się środki unijne - tłumaczy burmistrz Chełmży. - Ze środków własnych lub zewnętrznych może uda nam się poprawić nawierzchnię dróg w części miasta, która jest najbardziej zaniedbana pod tym względem, czyli ul. Hallera, Piotra Skargi, Jana oraz Szewskiej - dodaje włodarz miasta.

Władze Chełmży chcą również wrócić do tematu odnawialnych źródeł energii. Na początek będzie zorganizowane spotkanie z mieszkańcami miasta, aby zaproponować program marszałkowski oraz przedstawić źródła finansowania. Odnawialne źródła energii mają być korzystne dla mieszkańców. W 70 procentach finansować będzie je miasto, a w 30 procentach zainteresowani mieszkańcy.

Wideo: INFO Z POLSKI odc. 20 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto