Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki multimedialnemu projektowi, mamy okazję poznać dawnych mieszkańców Chełmży

Marcin Seroczyński
Jak już pisaliśmy wielokrotnie, Towarzystwo Przyjaciół Chełmży realizowało w tym roku ciekawy projekt dotyczący unikatowego zbioru szklanych negatywów.

Otrzymawszy na niego dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Urzędu Miasta w Chełmży oraz Starostwa Powiatowego w Toruniu, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chełmży wraz z bibliotekarzami zdigitalizowali szklane negatywy. Zdjęcia zostały następnie wywołane i trafią do mieszkańców w postaci wystawy.

Negatywy będące rodzinnym zbiorem Elżbiety i Adama Żywiczyńskich, którzy są spokrewnieni z zasłużoną dla Chełmży rodziną Skańskich udostępnili Towarzystwu Przyjaciół Chełmży cenne zbiory.

Historia na zdjęciach

- Chcemy zainteresować wszystkich mieszkańców naszego miasta ciekawym projektem pod nazwą „Chełmżanie na szklanych negatywach Feliksa Skańskiego 1918-1939”. To przedsięwzięcie powstało w celu zdigitalizowania i udostępnienia cennego zbioru 402 negatywów z początku XX wieku, który zawiera portrety mieszkańców z okresu walki o polskość Chełmży w 1919 roku oraz ukazuje życie codzienne w mieście w dwudziestoleciu międzywojennym - mówi Elżbieta Żywiczyńska.

Podsumowaniem realizacji projektu ma być spotkanie w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, które zarazem będzie okazją do zwiedzenia wystawy oraz zapoznania się ze specjalnie wydanym na tę okazję albumem.

Wiele celów

- Spotkanie ma być także wstępem do współpracy z mieszkańcami Chełmży w celu identyfikacji osób uwiecznionych na zdjęciach jak również okazją do przypomnienia patriotycznej postawy ich przodków - dodaje Elżbieta Żywiczyńska.

Spotkanie będzie również okazją do podyskutowania o historii międzywojennej Chełmży na podstawie rodziny Skańskich i wykonanych przez jej członków zdjęć. Na prelekcję zaproszono także Stanisława Jasińskiego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików i specjalistę do spraw fotografii w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Zaprezentuje on również stare aparaty z początku XX wieku.

Ciekawe opowieści

Wszyscy zainteresowani będą mogli wysłuchać również krótkiej prezentacji dotyczącej chełmżyńskiej tradycji fotograficznej z pierwszej połowy XX wieku.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie z naszych zakładów fotograficznych jeszcze sprzed I wojny światowej oraz najstarsze zdjęcie Chełmży.

O autorze międzywojennych fotografii i twórcy zbioru szklanych negatywów Feliksie Skańskim opowie zgromadzonym gościom Adam Żywi-czyński, miejski konserwator zabytków w Suwałkach oraz spadkobierca zbioru szklanych negatywów. Z kolei o samym zbiorze i jego zawartości, a także okolicznościach powstania opowie Elżbieta Żywiczyńska, historyk i nauczycielka z liceum ogólnokształcącego w Suwałkach.

Rozpoznać mieszkańców

Spotkaniu (5 listopada) w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury towarzyszyć będzie wystawa ponad 150 fotografii. Projekt zakłada właśnie poprzez wystawę, wydanie albumu oraz publikację w Internecie rozpoznanie jak największej liczby osób będących na prezentowanych fotografiach. Dodatkowo na spotkaniu odbędzie się promocja wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Chełmży albumu pod tym samym tytułem, co nazwa projektu. Jak twierdzą organizatorzy, projekt „Chełmżanie na szklanych negatywach Feliksa Skańskiego 1918-1939” dobrze wpisuje się w działania miłośników naszego miasta.

Wideo: Info z Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto