Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót winyli i kaset magnetofonowych z PRL. W 2023 roku przeżywają prawdziwy renesans - zobacz na zdjęciach, ile mogą być warte

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wideo
od 16 lat
W starych kartonach mogą kryć się prawdziwe perełki. Płyty winylowe i kasety magnetofonowe wracają do łask po latach zapomnienia. Te ikony kultury muzycznej, niegdyś tak popularne, na przestrzeni lat odrzucone w kąt, przeżywają obecnie swoisty renesans. Dziś po dekadach przeżytku młodzi odkrywają je na nowo. Niektóre egzemplarze są warte fortunę. Skąd moda na powrót winyli i kaset? Ile dzisiaj są warte?

Historia winyli i kaset

Płyty winylowe mają bogatą historię, a ich popularność zmieniała się wraz z rozwojem technologii i mediów muzycznych. Jednak mimo upływu czasu i pojawienia się nowych nośników, winyle przetrwały i zdobyły sobie lojalnych fanów na całym świecie. Tak jak inne antyki z PRL-u, ich powrót do łask można tłumaczyć zarówno aspektami technicznymi, jak i sentymentalnymi. Bez względu na powody, winyle wciąż przyciągają miłośników muzyki swoją unikalną jakością i niepowtarzalnym charakterem.

Płyty winylowe zostały po raz pierwszy wprowadzone w 1948 roku przez firmę Columbia Records. W kolejnych dziesięcioleciach stały się głównym nośnikiem muzyki, dominując aż do połowy lat 80., kiedy to zaczęły je wypierać płyty kompaktowe (CD) i kasety magnetofonowe. Okres największej popularności winyli przypada na lata 60. i 70. - wtedy były głównym medium muzycznym i stały się ikoną kultury muzycznej. Szczególnie cennym nabytkiem była płyta zespołu Abba, który świecił tryumfy w latach 70.

Popularność płyt gramofonowych wzrastała na przestrzeni lat, bo także w latach 80. i 90. powstało wiele klasyków muzyki, które ukazały się na płytach winylowych. Cieszyły się popularnością takie zespoły jak Pink Floyd, Queen, Metallica, Nirvana, U2 czy Guns N' Roses. Albumy takie jak "The Dark Side of the Moon" Pink Floyd, "Nevermind" Nirvany czy "The Joshua Tree" U2 są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej wartościowych płyt winylowych tamtego okresu. Polski rynek muzyczny również cieszył się dużym zainteresowaniem, choćby takich zespołów jak Oddział Zamknięty, Turbo, Dżem, Kat czy Rezerwat. W czasach PRL najwytrwalsi fani potrafili czekać na nie w kolejkach długie godziny.

Kasety magnetofonowe to także ważny element historii muzyki. Największą popularność zyskały w latach 80. i 90. Kolekcjonerzy i miłośnicy muzyki, którzy doceniają ich wartość sentymentalną i kulturową, do dzisiaj je kultywują. Ich kolekcje kaset od dekad zajmują półki w pokojach. Są też tacy, zwłaszcza pokolenie młodych, którzy odkrywają je na nowo lub dopiero poznają.

Czytaj także: Kasety magnetofonowe z PRL przeżywają prawdziwy renesans. Niektóre są wiele warte!

Pierwsze kasetowe taśmy magnetyczne pojawiły się w latach 60. jako alternatywa dla dużych i nieporęcznych taśm szpulowych. Jednak dopiero w latach 70. i 80. kasety zyskały na popularności, stając się powszechnym nośnikiem muzyki. Były one tanie, przenośne i dawały możliwość nagrywania własnych playlist. W czasach PRL-u towarzyszyły tym osobom, które spędzały czas, słuchając ulubionych utworów na przenośnych magnetofonach, w tym walkmanach. Na magnetofonach nie dość, że można było nagrywać dźwięk, to jeszcze przewijać kasety do przodu lub do tyłu odpowiednimi przyciskami. Nierzadko zdarzało się taśmy z kaset „wcinały się” w odtwarzający sprzęt i trzeba było z powrotem nawlec jest ołówkiem lub małym palcem. To był właśnie urok kaset!

Popularność słuchania płyt i kaset

Płyty winylowe można odtwarzać za pomocą gramofonu, który odczytuje dźwięk z rowków na płycie za pomocą igły. Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne gramofony, jak i nowoczesne, wyposażone w funkcje cyfrowe. Gdy popularność winyli zaczęła w latach 90. spadać, dziś po kilku dekadach wracają do łask.

Lata 80. i 90. to czas powstawania wielu klasyków muzyki, które zostały wydane także na kasetach magnetofonowych. W tym czasie popularne były albumy takich wykonawców jak Michael Jackson, Madonna, Prince czy U2. W latach 90. dominowała muzyka grunge (Nirvana, Pearl Jam), muzyka pop (Backstreet Boys, Spice Girls) oraz rock alternatywny (Radiohead, Smashing Pumpkins). W Polsce kwitła za to muzyka disco polo. Wartościowymi i poszukiwanymi kasetami są te zawierające takie właśnie albumy.

Powrót słuchania muzyki na gramofonach, magnetofonach, walkmanach

Mimo nadejścia płytek CD, a później muzyki cyfrowej, winyle i kasety magnetofonowe przetrwały i zyskały nowe pokolenia fanów. Obecnie przeżywają swoisty renesans. Powody tego powrotu są różnorodne:

  • Lepsza jakość dźwięku. Wiele osób uważa, że dźwięk płyt winylowych i kaset magnetofonowych jest cieplejszy i bardziej naturalny niż cyfrowych formatów.
  • Faktor kolekcjonerski. Płyty winylowe stanowią cenne i fizyczne wydanie albumów, co przyciąga kolekcjonerów i pasjonatów muzyki. Współczesne kolekcjonowanie kaset magnetofonowych stało się swoistym trendem. Dla wielu ludzi kasety są obiektem kolekcjonerskim i przedmiotem o wyjątkowej wartości.
  • Nostalgia. Dla wielu osób winyle są związane ze wspomnieniami i nostalgią, przypominając im lata młodości. Wiele osób, które dorastały w latach 80. i 90., łączy z kasetami sentymentalne wspomnienia i chce powrócić do tego wyjątkowego okresu.
  • Sztuka okładki. Płytom winylowym towarzyszy często unikatowa sztuka okładki, co przyciąga wielu estetów i miłośników sztuki.
  • Moda na retro. Współczesne pokolenie, które zazwyczaj słucha muzyki cyfrowej, odkrywa urok i oryginalność starych nośników muzyki, które są dla nich czymś nowym i niezwykłym, podobnie jak inne stare przedmioty.

Moda na powrót płyt winylowych jest związana z reakcją na dominację muzyki cyfrowej, która może czasami sprawiać wrażenie bezdusznego i płaskiego brzmienia. Dźwięk z gramofonu czy adaptera jest o wiele bardziej klimatyczny. Dla wielu osób posiadanie fizycznej kolekcji płyt stanowi wyraz indywidualności i unikalności w czasach, gdy niemal każda muzyka jest dostępna online. Ponadto, wzrost popularności winyli może być związany z trendem powrotu do retro i vintage w wielu dziedzinach życia.

Winyle i kasety dzisiaj

Współczesne odtwarzacze kaset magnetofonowych są dostępne na rynku internetowym. Można kupić przenośne magnetofony, które pozwalają na słuchanie kaset w drodze - walkmany, a także stacjonarne urządzenia, pozwalające na odtwarzanie i nagrywanie muzyki.

Warto poszperać w kartonach upchniętych w piwnicach i na strychach, poszukując zakurzonych starych kaset magnetofonowych. Prywatne zbiory mogą zawierać ciekawe kolekcje. Poszukiwacze retro przedmiotów są w stanie zapłacić za nie nawet kilka tysięcy złotych. Z drugiej strony, obecnie nierzadko odbywają się giełdy i aukcje stacjonarne, na których za darmo można oddać bądź nabyć prawdziwe perełki. Zobacz przykłady z OLX:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto