Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwar 1000-lecia i jego okolice są wizytówką Chełmży

Marcin Seroczyński
Marcin Seroczyński
Podczas jednej z ostatnich sesji rady miasta, rajcy zdecydowali o przyjęciu sprawozdania z realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy-Miasta Chełmża na lata 2008-2015. Sprawozdanie obejmuje okres od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2015 roku.

Podczas jednej z ostatnich sesji rady miasta rajcy zdecydowali o przyjęciu sprawozdania z realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy-Miasta Chełmża na lata 2008-2015. Ich zdaniem, analiza wyników pod kątem zmian przestrzennych, społecznych i gospodarczych, które nastąpiły w obszarze rewitalizowanym - głównie w śródmieściu - umożliwia dokonanie oceny skuteczności zaplanowanych i przeprowadzonych działań.

Sprawozdanie obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku. Dokument opracowany został przez pełnomocnika do spraw rewitalizacji i zgodnie z przyjętym systemem zarządzania, po zatwierdzeniu przez burmistrza Chełmży.

Ważne wnioski

- Mając na względzie fakt, iż 2015 jest ostatnim rokiem wdrażania Lokalnego Programu Rewitalizacji, zarówno diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej w śródmiejskiej części Chełmży, jak również wnioski z przebiegu całego procesu rewitalizacji, stanowić będą istotny element wypracowania przyszłych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania koncentracji zjawisk kryzysowych na obszarze miasta - czytał w uzasadnieniu Janusz Kalinowski, przewodniczący rady miejskiej.

Dostęp do Bulwaru

Dzięki zastosowanym usprawnieniom architektonicznym, w obszarze Bulwaru 1000-lecia bez większych ograniczeń mogą się poruszać osoby niepełnosprawne. Zdaniem radnych, takie działanie jest spójne z celem dotyczącym zapewnienia swobodnego i komfortowego dostępu do Bulwaru osobom niepełnosprawnym, poprzez dostosowanie infrastruktury do ich potrzeb. Podobnie działalność uruchomionego w 2014 r. Punktu Informacji Turystycznej przyczyniła się do rozwoju usług związanych z obsługą ruchu turystycznego na terenie miasta.

Nowa funkcjonalność

W sprawozdaniu czytamy również, że realizując cel odnoszący się do zagospodarowania terenów pod rekreację, sport i wypoczynek, dotychczas niewykorzystanym terenom wzdłuż Bulwaru 1000-lecia nadano nową funkcjonalność i udostępniono infrastrukturę związaną z aktywnym wypoczynkiem. Przeprowadzone działania przyczyniły się również do poprawy dostępności do nadbrzeżnej części miasta poprzez montaż i modernizację oświetlenia.

Problemy do rozwiązania

Jednak nie wszystkie cele szczegółowe tego programu, zwłaszcza w sferze gospodarczej i społecznej udało się zrealizować. Zebrane w trakcie monitoringu dane wskazują na pogorszenie sytuacji w obszarach wykluczenia społecznego i ubóstwa, bezrobocia i porządku publicznego. Radni są zdania, że skuteczne przeciwdziałanie koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, wymaga systematycznej, zaplanowanej i długofalowej interwencji na rzecz włączenia i aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem.

Jednocześnie władze naszego miasta - po przeprowadzonej analizie - uważają, że poprawa wizerunku i atrakcyjności śródmieścia Chełmży sprzyja rozwojowi działalności gospodarczej. Stworzenie przyjaznych warunków wypoczynku z kolei przyciąga zarówno mieszkańców i przyjezdnych, jak również zainteresowanych lokowaniem swojej oferty w obszarze rewitalizowanym.

Wideo: Tragiczne dni na ulicach kraju, wielki wybuch w Sosnowcu, spacerujące łosie w Białymstoku - najciekawsze informacje ostatnich dni w najnowszym programie "Info z Polski"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto