Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmża wdraża kompleksowy program pomocy rodzinom, w których problemem jest przemoc

Marcin Seroczyński
Na ostatniej sesji radni miejscy Chełmży przyjęli Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. Koordynatorem i realizatorem zadań w tym zakresie jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży.

Do zadań miasta należy tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży, jako koordynator i realizator zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przeprowadził diagnozę i analizę potrzeb w tym temacie. Dodatkowo, przemoc domowa w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar na lata 2016-2020 ujęta została, jako zjawisko złożone, wieloaspektowe, rozpatrywane w perspektywie prawnej, psychologicznej, moralnej i społecznej.

Beneficjentami programu są rodziny doznające przemocy domowej i zagrożone nią. Dla szybszego rozwiązywania problemów oraz koordynacji działań związanych z przemocą w rodzinie powołano Gminny Zespół Interdyscyplinarny pracujący w kilku grupach roboczych.

Burmistrz Chełmży już wcześniej powołał Gminny Zespół Interdyscyplinarny. W skład zespołu wchodzi 12 osób. Jego zadaniem jest integrowanie i koordynowanie działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmży, policji, chełmżyńskich placówek edukacyjnych, placówek ochrony zdrowia oraz kurateli rodzinnej.

Pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży aktualnie znajdują się 983 rodziny.

W zeszłym roku wśród 983 rodzin korzystających z pomocy społecznej, kwestia bezrobocia dotyczyła 811 z nich (2144 osoby).

Z przeprowadzonej analizy wynika, że pomocy materialnej z powodu przemocy udzielono tylko 3 rodzinom. Wywnioskowano, że rodziny doświadczające przemocy, to w większości rodziny o wyższym statusie materialnym, niekwalifikujące się do pomocy społecznej.

Pomoc społeczna jest udzielana między innymi w sytuacji występowania przemocy w rodzinie. Pracownicy socjalni uczestniczą także w posiedzeniach grup roboczych. Diagnozują sytuację w rodzinie, udzielają kompleksowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy, m. in. prawnej, psychologicznej i socjalnej.

Pracownicy socjalni wszczynają procedurę „Niebieskiej Karty”, natomiast w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzime, wykonują obowiązki służbowe wspólnie z funkcjonariuszem policji, a także z lekarzem lub ratownikiem medycznym bądź pielęgniarką. Mają prawo podjąć decyzję o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin, powiadomić sąd rodzinny o fakcie odebrania dziecka z rodziny.

Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020 jest kontynuacją działań podjętych w ramach realizacji wcześniejszych założeń. Istotnym elementem programu jest koordynacja działań podejmowanych na rzecz osób doświadczających przemocy oraz sprawców przemocy. Zainicjowane dotychczas działania potwierdzają ich skuteczność zarówno w sferze udzielania profesjonalnej pomocy jak również w sferze prewencji.

Wideo: Pietraszkiewicz: Rachunek rodzinny to dobre i potrzebne rozwiązanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto