Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Chełmży zostali laureatami wojewódzkiego konkursu i popłynęli w rejs

Marcin Seroczyński
Dwaj uczniowie z chełmżyńskiego Gimnazjum nr 1 spędzili część tegorocznych wakacji żeglując po Morzu Bałtyckim. Burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński gościł w ratuszu jednego z pomysłodawców tego ciekawego projektu rejsowego.

W gabinecie burmistrza Chełmży odbyło się niedawno spotkanie dwóch uczniów naszego gimnazjum, dyrektora szkoły Sławomira Wierzbickiego oraz burmistrza Chełmży Jerzego Czerwińskiego z Cezarym Bartosiewiczem, który jest grotmasztem Bractwa Kaphornowców z Torunia. To dzięki projektowi konkursowemu „Kurs na Horn” uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Bł. Ks. S. Frelichowskiego popłynęli najpierw w dwudniowy, a potem pięciodniowy rejs po Zatoce Gdańskiej.

- Bractwo Kaphornowców jest stowarzyszeniem żeglarzy polskich, którzy opłynęli Przylądek Horn - wyjaśnia Cezary Bartosiewicz, szef stowarzyszenia, zwany grotmasztem. - Postanowiliśmy wymyśleć program edukacyjny skierowany dla młodzieży gimnazjalnej, aby projekt przybliżał również polską historię morską - dodaje grotmaszt.

Wspomniany projekt Bractwa Kaphornowców składa się z trzech etapów, z których ostatni będzie obejmował rejs na Horn w 2019 roku.

- Nasz program realizujemy na terenie województw, z których otrzymujemy wsparcie od władz samorządowych - mówi Cezary Bartosiewicz.- Udało się wdrożyć to przedsięwzięcie łącznie w siedemnastu gminach w tym również w Chełmży - dodaje nasz rozmówca.

Laureatem morskiego konkursu może zostać każdy, kto dobrze rozwiąże test na etapie szkolnym lub wojewódzkim. Tak zrobili nasi uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Bł. Ks. S. Frelichowskiego - Kamil Ficerman i Sławek Pożoga, którzy zostali laureatami konkursu również na etapie wojewódzkim.

Dotarcie do konkursu na etapie wojewódzkim wymagało zaliczenia pierwszego etapu projektu, na który składały się 45-minutowe spotkania z Mirą Urbaniak, autorką wielu książek poruszających między inmymi historię morską naszego kraju. W tych spotkaniach w 17 gminach uczestniczyło 1829 uczniów oraz ich nauczyciele. Spotkania odbywały się przez trzy tygodnie. Uczniowie zapoznawali się między innymi z historią polskiej marynarki wojennej. Potem odbył się finał szkolny, w którym uczestniczyło 300 osób. Po pięciu uczniów najlepszych z każdej szkoły brało udział w dwudniowym rejsie po Bałtyku. Również na tym etapie piątka uczniów naszego gimnazjum z opiekunem Sławomirem Wierzbickim odbyła dwudniowy rejs.

Później nastąpił etap wojewódzki, w którym ostatecznie zwyciężyło dwóch uczniów chełmżyńskiego gimnazjum, wspomniani Kamil i Sławek. Znaleźli się w reprezentacji naszego województwa. Oprócz nich do pięcioosobowego rejsu zakwalifikowali się uczniowie z Bydgoszczy, Torunia i Nakła.

Jak sami przyznają, była to ich pierwsza przygoda z żeglowaniem i tak dużymi falami.

- Chłopcy musieli poznać życie żeglarskie i warunki panujące ma morzu - mówi Cezary Bartosiewicz.

W roku 2018 rozpocznie się kolejny etap konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpi w 2019 roku, a jego laureaci opłyną Przylądek Horn.

- To niewątpliwie sukces uczniów gimnazjum i naszej szkoły - mówił burmistrz Jerzy Czerwiński - Nie myślałem, że z tego wyjdzie tak wielka przygoda - dodał włodarz miasta i podczas spotkania w ratuszu nagrodził Cezarego Bartosiewicza chełmżyńskim upominkiem.

Burmistrz Chełmży wsparł również finansowo rejs naszych uczniów po Morzu Bałtyckim.

Wideo: Reforma oświaty. Znikną gimnazja.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto