Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tanie, bezpieczne i efektywne ogrzewanie domu. Jaki kocioł wybrać?

OPRAC.: Online
Budujesz dom i zastanawiasz się, jaką wybrać metodę ogrzewania budynku? Okazuje się, że węgiel i drewno, chociaż najbardziej popularne, wcale nie są najbardziej ekonomicznym materiałem grzewczym.

W tej chwili na rynku występują kotły wykorzystujące energię elektryczną, gaz, olej opałowy albo paliwo stałe, czyli węgiel, biomasę, ekogroszek lub drewno. Różnią się przede wszystkim konstrukcją, gabarytami, wydajnością i sposobem obsługi. Zanim klient dokona wyboru, powinien odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie: jaki rodzaj paliwa będzie wykorzystywany w budynku?

- Z kolei przed wyborem odpowiedniego systemu i rodzaju paliwa trzeba określić wiele czynników, takich jak rodzaj pomieszczeń, możliwości techniczne, dostępność źródeł energii czy też uwarunkowania finansowe. Trzeba pamiętać, że najczęściej niższe koszty ogrzewania to bardziej kłopotliwa obsługa instalacji grzewczej, wyższe koszty to większy komfort – przekonuje Michał Kwaśny, kierownik działu instalacji grzewczych i sanitarnych w firmie BOZ w Rzeszowie.

Jakie piece są najpopularniejsze? Na Podkarpaciu klienci najczęściej wybierają piece na paliwo stałe. Dlaczego? Ponieważ według nich to najbardziej ekonomiczny wariant. Wynika to z dostępu do drewna i stosunkowo niskich cen węgla. Takie opinie są popularne szczególnie wśród osób po 40 roku życia. Ich domy posiadają piwnice i techniczne możliwości do rozładunku drewna czy też węgla. Ale trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z niskim komfortem użytkowania instalacji, co niestety wiele osób pomija.

- Dodatkowo świadomość ekologiczna klientów jest jeszcze niska i przy wyborze kotła wielu z nich pomija względy ochrony środowiska – obserwuje Michał Kwaśny.

W jaki sposób dobrać piec odpowiedni do powierzchni domu? Eksperci BOZ tłumaczą, że przede wszystkim należy obliczyć kubaturę budynku. Trzeba też zwrócić uwagę na materiały, z jakich został wybudowany. Istotnymi czynnikami są szczelność okien, docieplenie ścian i działanie wentylacji. Dodatkową kwestią do rozpatrzenia jest także układ pomieszczeń. Od strony nasłonecznionej pokoje nie wymagają takiego ogrzewania, jak od strony nienasłonecznionej.

- Podkreślam jednak, że najważniejsza jest kubatura budynku. Średnio przyjmuje się, że minimum to 40-60 Watt na 1 m3 budynku. Należy też pamiętać, że producenci kotłów na paliwo stałe podkreślają, iż nie wolno przewymiarowywać kotłów do kubatury budynku – zgodnie z powiedzeniem co za dużo to niezdrowo – tłumaczy Michał Kwaśny.

Czy zawsze warto zainwestować w drogi piec? Tak, zwłaszcza wówczas, gdy jest to jedyne źródło ciepła w domu. A jego wybór to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć na etapie budowy domu. Od zastosowanego rozwiązania grzewczego zależeć będzie większa część stałych wydatków ponoszonych na utrzymanie budynku. Dobry jakościowo i odpowiednio dobrany kocioł to inwestycja na długie lata. - Pamiętajmy, że dłuższa żywotność kotła idzie w parze z najlepszymi rozwiązaniami technicznymi i wysokiej jakości materiałami. I przede wszystkim, z dobrze wykonaną instalacją grzewczą – mówi Michał Kwaśny.

Sam kocioł to serce systemu grzewczego. Kompletny układ zawiera jeszcze orurowanie, zawory, automatykę, system odprowadzenia spalin i grzejniki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na te ostatnie, ponieważ wymagają one odpowiedniego doboru do pomieszczeń.

- To jest kwestia techniczna, ale nie bez znaczenia jest także estetyka. A dzisiaj na rynku jest mnóstwo grzejników o nowoczesnym designie. Dzisiaj to bardzo często ciepło połączone ze sztuką, a więc także istotny element wystroju wnętrza domu – przekonuje Michał Kwaśny.

Najbardziej ekonomiczną metodą ogrzewania domów jest system ogrzewania gazem ziemnym – przy wykorzystaniu pieca kondensacyjnego z zasobnikiem. Przy wykorzystaniu jednego źródła ciepła klient uzyskuje centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Jest to idealne połączenie, kiedy musimy doprowadzić ciepłą wodę do kilku punktów czerpalnych, nie tracąc komfortu zmiany temperatury wody. Rozwiązanie wygodne dla osób pracujących (nie ma potrzeby ciągłego nadzoru nad pracą kotła) oraz dla domów bez piwnic czy też kotłowni. Kotły gazowe bardzo dobrze sprawują się w budynkach z ogrzewaniem podłogowym – nie występuje bezwładność ogrzewania podłogowego. Kotły kondensacyjne pozwalają na zastosowanie w budynku rekuperacji (mechanicznej wymiany powietrza). Nie występuje także zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem.

Partnerami akcji są
MIRTOR
JAKU

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto