Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stypendia i kredyty - czyli na jaką pomoc finansową mogą liczyć studenci

Sandra Żochowska, Katarzyna Sklepik
Jeśli jesteś studentem i zastanawiasz się, jak zdobyć pieniądze na sfinansowanie nauki, rozwiązaniem może być stypendium lub kredyt studencki. Chcąc zdobyć wsparcie finansowe, warto rozejrzeć się na własnej uczelni.

Jeśli jesteś studentem i zastanawiasz się, jak zdobyć pieniądze na sfinansowanie nauki, rozwiązaniem może być stypendium lub kredyt studencki. Chcąc zdobyć wsparcie finansowe, warto rozejrzeć się na własnej uczelni. Szkoły wyższe oferują kilka rodzajów stypendiów.

Pieniądze na utrzymanie

Stypendia socjalne, na wyżywienie i mieszkaniowe są przyznawane studentom w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium mieszkaniowe jest tylko dla tych żaków, którym codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania na uczelnię utrudniałby naukę.
Przyznanie tych trzech stypendiów uzależnione są od dochodu rodziny studenta – aktualnie maksimum to 572 zł na osobę miesięcznie. W trakcie bieżącego roku akademickiego planowane jest podwyższenie górnego progu dochodów.

Dla niepełnosprawnych

Otrzymanie stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych uzależnione jest od stopnia niepełnosprawności. Przy jego przyznaniu nie ma znaczenia sytuacja materialna.

Za osiągnięcia

Stypendium za wyniki w nauce uzyskać można na podstawie rankingu najlepszych studentów według średniej ocen za poprzedni rok studiów (na większości kierunków minimum to średnia 4,0). Na uczelniach prywatnych to stypendium często przyjmuje postać zwolnienia z części lub całości czesnego.

Stypendium za wyniki w sporcie przyznawane jest za osiągnięcia w poprzednim roku studiów w zawodach krajowych lub międzynarodowych.

Od ministra

W przypadku stypendium ministra za osiągnięcia w nauce brana jest pod uwagę nie tylko średnia ocen, ale i aktywność naukowa, na przykład działalność w kole naukowym, udział w konferencjach, konkursach, zdobyte nagrody i wyróżnienia, publikacje, dzieła artystyczne, odbyte praktyki i staże, jak i posiadane certyfikaty znajomości języków obcych.

O stypendium za osiągnięcia sportowe ubiegać się mogą żacy, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy, uniwersjadzie czy akademickich mistrzostwach świata i Europy.

Na kłopoty? Zapomoga

Zapomoga jest formą doraźnej pomocy dla studenta, który z przyczyn losowych (na przykład śmierć, ciężka choroba członka najbliższej rodziny, pożar, powódź) przejściowo znalazł się w trudnej sytuacji. Można ją otrzymać maksymalnie dwa razy w roku akademickim.

Wniosek składa student

Wszystkie stypendia, z wyjątkiem naukowego, przyznawane są na wniosek studenta.
Stypendium naukowe, sportowe, a także stypendia ministra można otrzymać dopiero po zaliczeniu I roku, pozostałe już na początku studiów. Wzory wniosków, wykaz dokumentów, a także terminy ich składania są ustalane przez poszczególne uczelnie i dostępne w internecie.

Tysiąc za motywacje

Finansową zachętę do studiów stosuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci tak zwanych kierunków zamawianych mogą liczyć na stypendia motywacyjne do tysiąca złotych miesięcznie.

Na I roku takie stypendia otrzymują najlepsi maturzyści na podstawie konkursu świadectw maturalnych, a w późniejszych latach ze średniej ocen.

Dla kogo kredyt?

Jeśli nie stypendium to może kredyt. Żacy mogą ubiegać się o tak zwane kredyty studenckie. Wysokość do 30 tysięcy złotych, niskie oprocentowanie, niewysoka miesięczna rata i rozpoczęcie spłaty dwa lata po skończeniu studiów – to sprawia, że stają się popularnym sposobem na podreperowanie budżetu.

O taką pożyczkę ubiegać się mogą wszyscy studenci, bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) czy tryb studiów (stacjonarny, niestacjonarny), pod warunkiem, że rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25. roku życia. Pierwszeństwo mają osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Kredyty studenckie mają w swojej ofercie banki komercyjne, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – aktualnie: Bank Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA oraz PKO BP SA. Wniosek, który jest podstawą ubiegania się o kredyt, składać można do 15 listopada każdego roku. Dołączyć do niego należy potwierdzenie dochodów rodziny studenta, zaświadczenie uczelni potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem, a także dokumenty wymagane przez bank dla celów oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty kredytu.

Każdy z uprawnionych może otrzymać tylko jeden taki kredyt. Jest przyznawany na okres studiów, maksymalnie na sześć lat. Aby wypłaty były kontynuowane, w kolejnych semestrach niezbędne jest przedkładanie bankowi zaświadczeń potwierdzających, iż kontynuuje się naukę. Miesięczna rata kredytu wynosi 400 lub 600 zł – wysokość wybiera wnioskodawca.

Co proponują uczelnie?

Stypendia oferowane na poznańskich uczelniach:
– stypendium socjalne od 155 do 750 złotych
– stypendium mieszkaniowe od 100 do 400 złotych
– stypendium na wyżywienie od 60 do 350 złotych
– stypendium naukowe od 150 do 500 złotych
– stypendium sportowe od 175 do 450 złotych
– stypendium dla osób niepełnosprawnych do 400 złotych
– zapomoga: do 1200 złotych

Kredyt zamiast stypendium

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o kredyt
– wniosek o udzielenie kredytu
– karty informacyjne wnioskodawcy i współmałżonka wnioskodawcy i poręczycieli (można je wypełnić w oddziale)
– zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem i uzyskał wpis na kolejny semestr
– dowód tożsamości
– informację o dotychczas ukończonych studiach
– oświadczenie studenta o kontynuowanych kierunkach studiów
- dokumenty poświadczające dochody rodziców studenta oraz rodzeństwa pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym

Od samorządów, firm i organizacji

Studenci mogą ubiegać się o stypendia finansowane przez samorządy, organizacje pozarządowe, firmy czy osoby prywatne.
– Stypendia Miasta Poznania. Szansę na nie mają laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych.
– Możliwość uzyskania stypendium od miasta mają też studenci przyjęci na staż u pracodawcy realizującego w Poznaniu nową inwestycję o innowacyjnym charakterze – Wielkopolscy studenci mogą starać się o stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Przy ich przyznawaniu pod uwagę brana jest średnia ocen oraz sytuacja materialna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto