Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przerwy w pracy - wiesz ile ci ich przysługuje? Sprawdź, czy twój szef nie łamie prawa

Małgorzata Wąsacz
Fot. 123RF
Z reguły w firmach obowiązuje jedna 15-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy. Na dodatkową chwilę odpoczynku mogą liczyć młodociani, niepełnosprawni oraz pracownice karmiące piersią.

W kodeksie pracy zapisano, że pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuję 15-minutowa przerwa w ciągu 8 godzin pracy, o ile pracuje co najmniej 6 godzin na dobę. Oznacza to, że pracownikom zatrudnionym na przykład na pół etatu i pracującym 4 godziny dziennie, przerwa taka w ogóle nie będzie przysługiwała. Jest to przerwa, która jest wliczana do czasu pracy, ale też w pewien sposób "regulowana" przez pracodawcę. Dlatego też powinna odbyć się o wyznaczonej porze. Nie może być samowolnie wykorzystana poza miejscem pracy, bo w razie wypadku pracownika wypadek nie będzie uznany za wypadek przy pracy.

Ponadto pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut. Taka przerwa jest przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Gdy pracujemy przy komputerze

Na dodatkową chwilę na załapanie oddechu mogą liczyć osoby pracujące przy komputerach. Po każdej godzinie pracy przy monitorze, należy im się 5-minutowa przerwa. Przysługuje ona pod warunkiem, że dobowy wymiar czasu pracy przy monitorze wynosi co najmniej 4 godziny. Te dodatkowe, krótkie, przerwy pracownik powinien wykorzystać na wykonywanie innych czynności służbowych.

Ile godzin odpoczynku na dobę

Przepisy mówią też, że w każdej dobie pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Oznacza to, że może pracować w ciągu doby maksymalnie przez 13 godzin.

Są jednak przypadki, gdy szefowie nie muszą zapewnić pracownikom 11-godzinnego odpoczynku. Dzieje się tak w przypadku pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy, jak również w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Tak więc jeśli we wspomnianych przypadkach pracownikowi nie zapewniono 11-godzinnego odpoczynku w czasie doby, to do końca okresu rozliczeniowego pracodawca będzie musiał mu zwrócić te "brakujące godziny".

Np. w firmie zepsuła się maszyna. Pracownicy musieli tego dnia w pracy zostać dłużej. Tym samym w ciągu doby wypoczywali nie przez 11, a tylko przez 9 godzin. Tak więc pracodawca powinien do końca okresu rozliczeniowego zrównoważyć pracownikowi skrócony okres odpoczynku zapewniając mu w danej dobie wypoczynek dłuższy o dwie godziny.

Ile godzin odpoczynku w tygodniu

Zgodnie z prawem, pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Co ważne, niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, począwszy od godz. 6 w tym dniu, chyba że w danym zakładzie pracy została ustalona inna godzina. Odpoczynek może przypadać w innym dniu niż niedziela jedynie w przypadkach, gdy przepisy zezwalają na pracę w niedzielę.

Im należą się dłuższe przerwy w pracy

Taki przywilej przysługuje pracownicy karmiącej dziecko piersią. Jeśli jej dobowy wymiar czasu pracy wynosi więcej niż 6 godzin, ma ona prawo do dwóch półgodzinnych przerw. Gdy piersią karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Wspomniane przerwy wliczają się do czasu pracy. Na wniosek zatrudnionej, mogą być udzielane łącznie. W praktyce najczęściej jest tak, że pracownica prosi, by z przerw mogła skorzystać przed albo po pracy, czyli zakończyć pracę wcześniej albo rozpocząć ją odpowiednio później.

Uwaga! Gdy świeżo upieczona mama pracuje mniej niż 6 godzin dziennie, to przysługuje jej jedna przerwa na karmienie. Natomiast, gdy w pracy spędza mniej niż 4 godziny dziennie, to w ogóle nie ma prawa do przerwy na karmienie.

Przepisy dotyczące przerw w pracy w uprzywilejowanej sytuacji stawiają także młodocianych. Jeśli ich dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny, to pracodawca ma obowiązek wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut.

Z kolei na podstawie art. 134 kodeksu pracy wszystkim pracownikom niepełnosprawnym, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje prawo do przerwy w pracy, trwającej co najmniej 15 minut. Poza tym osobie niepełnosprawnej, bez względu na dobowy wymiar czasu pracy, przysługuje ponadto prawo do dodatkowej przerwy w pracy w wymiarze 15 minut na: gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas obu wymienionych wyżej przerw jest wliczany do czasu pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przerwy w pracy - wiesz ile ci ich przysługuje? Sprawdź, czy twój szef nie łamie prawa

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto