Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezent na urodziny Chełmży od założyciela, pierwszego biskupa chełmińskiego Heidenryka

Marcin Seroczyński
Ostatnie badania naukowe złamały powszechną tezę o pochówku pierwszego biskupa chełmińskiego Heidenryka. Jest to o tyle ciekawe i istotne dla Chełmży, ponieważ naukowcy uważają, że ciało duchownego spoczęło w naszej katedrze.

- Od wielu wieków uważano, że w Chełmnie znajduje się prawdziwy grób pierwszego biskupa chełmińskiego Heidenryka, zmarłego w 1263 roku - mówi dr Piotr Birecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Miała tego dowodzić płyta nagrobna, znajdująca się tuż przed ołtarzem w prezbiterium kościoła dominikanów w Chełmnie. Do niedawna myślano, że jest to właśnie płyta należąca do biskupa Heidenryka, chociaż w okresie powojennym pojawiły się pewne wątpliwości związane z odczytaniem napisu na płycie nagrobnej - dodaje naukowiec.

Jego zdaniem, wówczas odczytano datę 1360, ale uważano, że jest to data wstecznie wstawiona, która związana jest z fundacją tego biskupa. Uznano, że dominikanie mogli chcieć upamiętnić biskupa chełmińskiego i w ten sposób ufundowali mu płytę.

- Stopień zatarcia napisu nie pozwalał na pełne odczytanie tekstów, ale także nie było osób, które by się tym dokładnie zajęły. Dlatego najczęściej wypowiadali się badacze historii sztuki albo architektury oraz historycy - mówi dr Piotr Birecki. - Ostatni stan badań oraz zainteresowanie badaczy z Instytutu Historii Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz fachowców od języka łacińskiego sprawiło, że zaczęto dalej przyglądać się tej płycie przy okazji badań nad płytami średniowiecznymi w Prusach. Okazało się, że płyta nagrobna, znajdująca się w Chełmnie, powszechnie uważana za grób biskupa Heidenryka do niego nie należy. Pochowany tam bowiem został biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Jan z Diez - wyjaśnia dr Birecki.

Dzięki tym badaniom, które ustaliły, że nagrobek z Chełmna jest starszy od śmierci Heidenryka o ponad 100 lat, pozostawia otwarte pytanie, gdzie został pochowany pierwszy biskup chełmiński? Doktor Piotr Birecki twierdzi, że jest duże prawdopodobieństwo, iż Heidenryk spoczywa w Chełmży w kościele, który sam zaczął budować w założonym przez siebie mieście.

- Możemy mówić, że Heidenryk jest pochowany w Chełmży - uważa dr Piotr Birecki. - Chociaż nie mamy źródeł, ale skoro tamta płyta z Chełmna nie należy do naszego biskupa i nie mamy informacji, że po śmierci Heidenryk został wywieziony gdziekolwiek, to pozostaje pytanie otwarte. Dodajmy, że biskup danej diecezji jest chowany w danej katedrze. W przypadku Heidenryka byłaby to katedra chełmżyńska - twierdzi dr Piotr Birecki.

Kolejną kwestią jest sprawa poszukiwań pochówku biskupa Heidenryka. Zdaniem naukowca, nie należy sądzić, że zachowały się jakieś szczątki zważywszy na to, że od jego śmierci minęło ponad 750 lat. Jednak miejsce pochówku jest bardzo łatwe do ustalenie. Heidenryk został pochowany z pewnością w prezbiterium. Dopiero badania archeologiczne, przeprowadzone nawet pod posadzką krypty w prezbiterium, dałyby możliwą odpowiedź na zagadkę. Tak długi okres plus burzliwe losy chełmżyńskiego kościoła nie ułatwiają poszukiwań i odpowiedzi na pytania badaczy.

Pogoda na dzień (19.07.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto