Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele świętowali okragły jubileusz, były kwiaty i serdeczne życzenia od władz

Marcin Seroczyński
Katarzyna Szwarc-Kręciszewska, prezes ZNP w Chełmży mówiła o doniosłej roli tej organizacji
Katarzyna Szwarc-Kręciszewska, prezes ZNP w Chełmży mówiła o doniosłej roli tej organizacji Marcin Seroczyński
W auli chełmżyńskiego Zespołu Szkół odbyła się piękna uroczystość z okazji jubileuszu 110-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nauczyciele świętowali okragły jubileusz, były kwiaty i serdeczne życzenia od władz

Chełmża - 110 urodziny to piękny jubileusz i historyczny bagaż cennych doświadczeń, a także zobowiązująca spuścizna - mówiła podczas uroczystości Katarzyna Szwarc-Kręciszewska, szefowa chełmżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W Zespole Szkół byli obecni zasłużeni nauczyciele oraz pracownicy oświaty. Życzenia składali starosta toruński Mirosław Graczyk, burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński oraz wicewójt gminy Chełmża Kazimierz Bober.

- Organizacja Związku Nauczycielstwa Polskiego jest dla mnie wyjątkowa, ponieważ swoją karierę zaczynałem właśnie w związku - mówił starosta Mirosław Graczyk. - Bardzo cenię i szanuję waszą działalność, ba sam wywodzę się z tego środowiska. Dla mnie ZNP jest podmiotem nie tylko wzajemnej współpracy, ale organizacją, gdzie integruje się środowisko nauczycielskie wszystkich szkół. Jest to również organizacja pożyteczna dla oświaty, która zrobiła bardzo wiele - dodał starosta toruński. Mirosław Graczyk jest również zdania, że nasz Związek Nauczycielstwa Polskiego jest dobrym partnerem dla organów prowadzących i dyrektorów szkół.

Przypomnijmy krótki rys historyczny. 9 grudnia 1905 roku powstał Polski Związek Nauczycielski i Stowarzyszenie Nauczycielstwa Polskiego, które dały początek związkowi. W 1924 roku w Chełmży, Kowalewie i Grudziądzu powstają ogniska Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. W 1939 roku aresztowano naszych nauczycieli i uwięziono ich w Forcie VII w Toruniu. Po wojnie powstała w Chełmży komórka Związku Nauczycielstwa Polskiego. Do aktywnych działaczy powojennego ZNP należeli: Edward Chmielewski, Dorota Dąbrowska, Edward Osuch, Józef Jestadt, Stanisław Nalaskowski, Leon Nogaj, Irena Sakiewicz, Kazimierz Wiśniewski, Eleonora Ślesicka, Stanisław Borucki oraz Lucjan Jankowski.

- Związek w sposób niezwykle skuteczny broni interesów wszystkich pracowników oświaty - mówił podczas spotkania burmistrz Jerzy Czerwiński. - Jest to podmiot wyjątkowy, ponieważ skupia ludzi wyjątkowych i wybitnych. To jest organizacja, która kształtuje osoby we wszystkich organach władzy państwowej. Wierzę, że przy wspaniałej kadrze nauczycielskiej jaka jest w Chełmży i w regionie, nic nam nie grozi - dodał burmistrz.

Obecnie chełmżyński ZNP liczy 216 członków w 15 ogniskach, 129 nauczycieli, 29 pracowników administracji oraz 58 emerytów.

Na zakończenie jubileuszu wystąpił zespół Polskie Kwiaty, który swoje piosenki zadedykował nauczycielom.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto