Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego [foto]

Marta Okonek
Marta Okonek
MM-ka zaprasza Czytelników do nie tylko wirtualnego odwiedzenia mało znanego, ale ciekawego Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oficjalnie otwarte zostało 2 czerwca 1999 r., ale działało już od 23.VI.1998 r. Stanowi samodzielną placówkę badawczą przy Instytucie Historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej celem jest gromadzenie i udostępnianie źródeł z zakresu dyplomacji. Dyrektorem Muzeum jest prof. dr hab. Adam Sudoł z Instytutu Historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. To na jego ręce zbiory zostały przekazane bydgoskiej uczelni.

Ofiarodawczyni była żoną Karola Poznańskiego (1893-1971), dyplomaty, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu i Londynie oraz działacza polskich środowisk emigracyjnych w Wielkiej Brytanii. W 1997 roku pani Wanda Poznańska zdecydowała się przekazać archiwum rodzinne Poznańskich nowo powstałemu Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Jest to zbiór materiałów obrazujących przede wszystkim działalność dr. Karola Poznańskiego, jednego z twórców podstaw organizacji służby konsularnej niepodległej Polski. Wanda Poznańska niestety nie czuła się na siłach, aby być obecną w Bydgoszczy na oficjalnym otwarciu Muzeum 23 czerwca 1998 roku, w dzień jej imienin, a miesiąc przed jej setnymi urodzinami.

Niektóre z darów Wandy Poznańskiej mają ogromną wartość materialną i kolekcjonerską. Należy do nich 5 obrazów Jana Piotra Norblina (1745-1830), francuskiego malarza, rysownika i grafika, który w 1774 roku został sprowadzony do Polski przez rodzinę Czartoryskich.

Wanda Poznańska przekazała do Bydgoszczy również meble i porcelanę. Przedmioty, które można zobaczyć w Muzeum trafiały do rodziny Poznańskich w różny sposób. Srebra prezentowane na wystawie należały niegdyś do rodziny Sikorskich. Po tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego w 1943 roku, jego żona Helena, nie mając środków do życia, musiała sprzedać srebra. Wanda Poznańska postanowiła jej pomóc i w taki oto sposób przedmioty te trafiły do rodziny Poznańskich.

Na wystawie znalazło się wiele dokumentów z okresu pracy Karola Poznańskiego w Londynie i Paryżu. Są to m.in. paszporty dyplomatyczne, akredytacje i mianowania Karola Poznańskiego na Konsula Generalnego RP, ale również dokumenty niezwykle ważne dla Polski i Polaków, jak choćby Traktat pokojowy między Polską a Rosją i Ukrainą podpisany w Rydze 18.03.1921 r. Z konferencji w Rydze zachowały się również liczne zdjęcia, na których zobaczyć można np. członków delegacji polskiej, posiedzenie komisji prawnej itp.

Wanda Poznańska zmarła 4 czerwca 2003 roku w Montrealu. Miała wtedy 105 lat. W testamencie zapisała należące do niej dzieła sztuki i meble Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Część z nich już trafiła do grodu nad Brdą, reszta zostanie przekazana po śmierci córki Poznańskich – Magdaleny. Uroczystości pogrzebowe Wandy Poznańskiej odbyły się 17 września 2003 roku. Została ona pochowana na cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy.
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 8-15
Adres: ul. Berwińskiego 4, Bydgoszcz
Strona internetowa:http://www.muzeum.ukw.edu.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto