Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół katolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. To ostatni moment, aby zobaczyć zamojskie szopki i rozebrać choinki [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Mimo, że wraz ze Świętem Chrztu Pańskiego kończy się liturgicznie okres Bożego Narodzenia, polska tradycja pozwala na zachowanie szopki w kościele i śpiewanie kolęd aż do 2 lutego, kiedy kościół katolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie Matki Bożej Gromnicznej. Zobaczcie zdjęcia zamojskich szopek!

Święto Ofiarowania Pańskiego zostało wprowadzone przez papieża Gelazego I (zm. 496 r.). Jest nawiązaniem do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. Według Biblii 40 dni po narodzinach Jezusa Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, aby zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować Je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.

Święto zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich.

Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe, które następnie niesie się w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego oraz wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.

Świece te nazywane są gromnicami i od nich też pochodzi potoczna nazwa święta – Matki Boskiej Gromnicznej. Sama nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów. W kościołach zapala się je podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 r.

Zobaczcie naszą fotogalerię!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto