Wybierz region

Wybierz miasto

  Koncert: Sztywny Pal Azji + Eder

  CUMA klub
  Chełmża, ul. Bydgoska/7

  20:30 Piątek, 20 kwietnia

  • od 40zł

  BIO:
  SZTYWNY PAL AZJI:
  Początki działalności zespołu sięgają końca 1985 roku, kiedy to grupa przyjacioł postanowiła wspolnie spędzić wakacje, grając własne piosenki na deptakach Trojmiasta. Wtedy to powstały pierwsze utwory zespołu, m.in. „Rock’and’rollowy robak”, „Europa i Azja”, czy „Wieża radości, wieża samotności”. Publicznie zespoł zadebiutował w marcu 1986 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w składzie: Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek.
  Pierwszy sukces odniosł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie zaprezentował jedynie sześć piosenek, ktore wtedy miał w swoim repertuarze: „Nieprzemakalni”, „Wieża radości, wieża samotności”, „Europa i Azja”, „Rock’and’Rollowy robak”, „Zakopane”, „Nasze reggae”. Zespoł zakwalifikował się do „złotej dziesiątki”, zajmując drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności, a piosenka „Nasze reggae” stała się nieoficjalnym hymnem imprezy[1].
  Powstawały nowe piosenki, a zespoł rozpoczął działalność koncertową. Do składu dołączył Zbigniew Ciaputa.
  Rok poźniej wyszła debiutancka płyta zespołu pt. „Europa i Azja”. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, „Spotkanie z..” oraz „Wieża radości, wieża samotności”, „To jest nasza kultura”, „Poki młodość w nas” szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy Przebojow Programu Trzeciego. Gościnnie w dwoch piosenkach, na saksofonie, zagrał Ryszard Wojciul, owczesny muzyk zespołu Roże Europy, ktory od 1988 roku stał się członkiem zespołu.
  W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespoł wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989). W roku 1988 grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu pt. Wybacz mi Polsko (O Dzieciach Solidarności). W studio Programu Trzeciego Polskiego Radia zarejestrował cztery piosenki – „Psy wojny”, „Puszka Pandory”, „Owady” i utwor „Poranne pociągi”, ktory ukazał się na albumie kompilacyjnym „Radio nieprzemakalnych” pod tytułem „Piosenka dla...”
  W 1989 zespoł wydał kolejną płytę „Szukam nowego siebie”, z przebojami „Nie zmienię świata” oraz „Smutna środa”. Nastąpiły zmiany personalne, odszedł Nazimek(do Chłopcow z Placu Broni), ktorego zastąpił Zbigniew Heflich. W takim składzie w czerwcu 1990 r. grupa wystąpiła na festiwalu Rock Opole, a w 1992 wydała album „Emocje”. Na wiosnę ukazało się na rynku muzycznym wydawnictwo dwoch kaset z zarejestrowanym koncertem „Sztywny Pal Azji Live 1987”. Były tam utwory nigdzie nie publikowane np. „Tu jest prowincja a tam stolica”, „”Niech żyje r’n’r”, „Country” czy „Nasza praca”. Rok poźniej, w lutym 1993, muzycy nagrali czwartą płytę „Dewiacje na wakacje”, ktora została wydana na przełomie 93/94 r. oraz teledyski do utworow „Turururum” i „Kolor czerwony”.
  Kolejna płyta, „Spotkanie z... 1986-1994” ukazała się w 1996. Na płycie znalazły się nowe wersje największych przebojow grupy. Po nagraniu tej płyty z zespołu odszedł Leszek Nowak oraz Zbigniew Heflich. Kisiński jednak nie zamierzał rozwiązywać zespołu, powołał do składu Grzegorza Kłeczka, a sam stanął za mikrofonem. Ponadto w 1996 Sztywny Pal Azji nagrał też muzykę do filmu Macieja Ślesickiego „Sara”, oraz piosenkę „Ty co dziś” na składankę świąteczną.
  EDER:
  “EDER w swojej tworczości powraca do lat ‘80 i wcześniejszych, ale głownie do dokonań polskich, nie stroniąc od rozwiązań wspołczesnych. Muzyka i jej interpretacja, także wokalna przypomina właśnie lata osiemdziesiąte i zbuntowane piosenki polskiej młodej generacji.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach