Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografie Feliksa Skańskiego opowiedzą historię mieszkańców Chełmży sprzed 100 lat

Marcin Seroczyński
marcin seroczyński
Dzięki państwu Elżbiecie i Adamowi Żywiczyńskim, Towarzystwo Przyjaciół Chełmży wraz z naszą biblioteką otrzymało dostęp do niezwykle cennego zbioru. Składają się na niego 402 szklane negatywy, na których uwieczniono mieszkańców Chełmży.

Zdjęcia pochodzą z początków XX wieku. Wykonane zostały przez fotografa amatora Feliksa Skańskiego.

Będzie wersja cyfrowa

Połowa tych klisz dokumentuje życie Skańskich, znanej chełmżyńskiej rodziny kupieckiej, ale, co unikalne, na 191 negatywach są zdjęcia mieszkańców Chełmży. Jest to około 480 osób - mówi Elżbieta Żywiczyńska. - Fotografie zostały wykonane w styczniu 1919 roku, w ciągu zaledwie 48 godzin, na rozkaz okupanta, w czasie tzw. „niewoli Rossbacha”.

Mamy więc do czynienia z bardzo cennym materiałem źródłowym, który zainteresuje zarówno szerokie grono badaczy historii i kultury, jak też chełmżan czy mieszkańców regionu - dodaje pani Elżbieta. Pojawił się pomysł, że za pośrednictwem biblioteki oraz Towarzystwa Przyjaciół Chełmży cenne negatywy zostaną zdigitalizowane i udostępnione między innymi na stronie internetowej TPCh oraz wystawie w bibliotece. Towarzystwo Przyjaciół Chełmży otrzymało na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Urzędu Miejskiego w Chełmży oraz Starostwa Powiatowego w Toruniu.Książka, wystawa i pokaz- Zamierzamy również wydać publikację zatytułowaną „Chełmżanie. Zbiór szklanych negatywów Feliksa Skańskiego 1919-1939”, w której badacze znajdą wszystkie informacje przydatne do weryfikacji źródła, a mieszkańcy Chełmży poznają dzieje miasta z okresu walki z zaborcą o niepodległość - informuje Elżbieta Żywiczyńska. - Przedstawimy w niej autora negatywów, okoliczności powstania tych fotografii i scharakteryzujemy zawartość zbioru popierając to reprezentatywnym wyborem zdigitalizowanych fotografii - dodaje. Zdjęcia zostaną wywołane w dużym formacie i pokazane na wystawie fotografii pod hasłem „Chełmżanie 1919” . Wystawie będzie towarzyszyć prelekcja na temat zbioru oraz historii Chełmży i regionu w okresie walki o niepodległość w latach 1919 -1920. Dodatkowo TPCh planuje zaciekawić młodych ludzi techniką fotograficzną z początku XX wieku organizując pokaz „Jak powstawał obraz na szklanym negatywie?” z wykorzystaniem eksponatów pochodzących z ciemni fotograficznej Feliksa Skańskiego oraz przeprowadzić prelekcję o lokalnej tradycji fotograficznej.

Cenne źródło historyczne

Zdaniem członków Towarzystwa Przyjaciół Chełmży, szczególną wartością tej części zbioru jest fakt powstania fotografii w okresie walki z niemieckim zaborcą, a dodatkowo znajdziemy na nich cały przekrój ówczesnych warstw społecznych Chełmży. Zdjęcia rodzinne wykonywane w okresie od 1918 do 1939 roku są z kolei bardzo ciekawym obrazem poziomu życia, obyczajów i tradycji rodziny mieszczańskiej. Obie części zbioru są zatem wyjątkowo cennym materiałem badawczym dla historyków, regionalistów, oraz kulturoznawców.]Punkt kulminacyjny działań prowadzonych przez bibliotekę i Towarzystwo Przyjaciół Chełmży ma przypaść na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Natomiast wystawa i publikacja zostaną przygotowane jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto