Chełmża ma szansę stać się motorowodną stolicą nie tylko regionu, ale i całej Europy

Marcin Seroczyński
Urlopowicze korzystający z plaż nad Jeziorem Chełmżyńskim mogli podziwiać maszyny biorące udział w wyścigach motorowodnych

Przez kilka dni w Chełmży słychać było ryk silników. Zawody w Chełmży poprzedziły eliminacje w Toruniu i Chodzieży. Natomiast na naszym akwenie odbyła się ostatnia runda Motorowodnych Mistrzostw Polski 2016. Zawody motorowodne w Chełmży wyłoniły również mistrza Europy.

Zobaczyliśmy w akcji najlepszych polskich motorowodniaków w klasach OSY400, GT-30, GT-15, F4. Była to okazja do spotkania na przykład z Cezarym Strumnikiem, który tydzień przez zawodami w Chełmży sięgnął po tytuł wicemistrza świata w klasie OSY400.

Uwieńczeniem zawodów była ceremonia medalowa i nagrodzenie najlepszych polskich motorowodniaków w sezonie 2016.

Mieszkańcy mogli kibicować zawodnikom nie tylko z naszego regionu, z miast takich jak Żnin Czy Włocławek, ale również z Estonii i Łotwy oraz wielu innym.

Brązowy medal w mistrzostwach Europy w klasie T-550 zdobył polski motorowodniak Dariusz Nogaj reprezentujący Żnińskie Towarzystwo Miłośników Sportu „Baszta”. Nasz zawodnik w zeszłym roku podczas mistrzostw Europy w tej samej klasie, które odbyły się we Włocławku, zdobył srebrny medal. Wtedy reprezentanta klubu Baszta Żnin wyprzedził tylko Estończyk Aivar Kommisaar, a na najniższym stopniu podium stanął wówczas Łotysz Reinis Paegle. W motorowodnych mistrzostwach mistrzem Europy w klasie T-550 został Łotysz Dmitrijs Annikejevs, a wicemistrzem Estończyk Aivar Kommisaar. Dariusz Nogaj zdobył 752 punkty.

W zawodach w Chełmży czwarte miejsce zajął Marcin Mucha (Klub Sportowy „Posnania”, a szósta była Małgorzata Mirzejowska z tego samego klubu.

Toruń i Chełmża, oprócz Szczecina, były największymi miastami, gdzie w tym roku odbyły się motorowodne mistrzostwa Polski i Europy. Główni organizatorzy - członkowie Stowarzyszenia Klubu Sportowego 51 Toruń uważają, że Chełmża i Toruń to najbardziej kojarzone w Polsce miasta związane z tą właśnie dyscypliną sportu. Wyścigi na wodzie uzupełniają i uatrakcyjniają ofertę sportową miasta, wzbudzajązainteresowanie mieszkańców i przyciągają wielu turystów.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Klubu Sportowego 51 Toruń uważają także, że istnieje realna szansa na to, żeby nasz region w ciągu kilku lat stał się centrum sportów wodnych w Polsce.